Cestování a Výlety

aneb Squirrel cestuje

Skanzen Krňovice


14. července 2012


Podorlický skanzen leží ve vesnici Krňovice a je jediné muzeum tohoto typu v Královéhradeckém kraji. Od července do srpna mají otevřeno od 10:00 do 16:00. Skanzen leží nedaleko Hradce a pravidelně tu pečou vynikající domácí chleba. To byl také důvod toto místo navštívit.


Skanzen krňovice Skanzen krňovice Skanzen krňovice


Ve skanzenu jsou k dispozici prohlídky. Minimální počet návštěvníků je 5. Pokud ale budete chtít (nebo vás bude méně), tak se můžete skanzenem projít sami - s tištěným průvodcem. My jsme tuto možnost využili a celý areál si v klidu prošli.


Skanzen krňovice Skanzen krňovice Skanzen krňovice


Parkování

Auto jsme zaparkovali přímo u skanzenu. Jen pozor na to, že od vesnice vede uzoučká, děravá a kamenitá cesta. Jinak můžete nechat auto za restaurací U skanzenu - v obci.


Vstupné

Vstupenka pro dospělou osobu přijde na 60 czk, za děti a studenta zaplatíte 30 czk. Za fotografování v areálu si účtují 20 czk - což jsem se ale dozvěděla až při psaní tohoto článku (z internetu). Nikdo nic nekontroloval.


Prohlídka

Prohlídková trasa prochází celým areálem skanzenu a expozicemi uvnitř staveb, kde se nachází převážně staré nářadí a pomůcky.


Kočárovna

Tady jsou umístěni veteráni a stará zemědělská technika. Mladá slečna nám dokonce nározně předvedla, jak technika fungovala a dodnes funguje.


Skanzen Krňovice, kočárovna Skanzen Krňovice, kočárovna Skanzen Krňovice, kočárovna


Stodola

Skanzen Krňovice, stodola Skanzen Krňovice, stodola


Špýchar

Stavba byla rozebrána na původním místě a znovu postavena v areálu skanzenu. Nyní jsou v budově expozice praní a zpracování lnu.


Skanzen Krňovice, špýchar Skanzen Krňovice, špýchar Skanzen Krňovice, špýchar Skanzen Krňovice, špýchar Skanzen Krňovice, špýchar Skanzen Krňovice, špýchar


Sušárna ovoce

Skanzen Krňovice, sušárna Skanzen Krňovice, sušárna


Mlýn z Bělče nad Orlicí

Tato stavba je zapsána v ústředním seznamu kulturních památek. Původní mlýn pochází z roku 1809. Budova je již dostavěná a interiér se pořád připravuje. Vstup je povolen, ale ještě uvnitř není nic k vidění.


Skanzen Krňovice, mlýn Skanzen Krňovice, mlýn Skanzen Krňovice, mlýn


Roubená chalupa (škola)

Původní historická stavba cca z roku 1750, v které se koncem 60. let 18.stol. vyučovalo. Nyní se v ní peče chleba a v druhé místnosti je připravena expozice truhlářské dílny.


Skanzen Krňovice, chalupa Skanzen Krňovice, chalupa Skanzen Krňovice, chalupa Skanzen Krňovice, chalupa Skanzen Krňovice, chalupa


Kovárna

Skanzen Krňovice, kovárna Skanzen Krňovice, kovárna


Občerstvení a pečení chleba

Ihned u vchodu je okýnko s občerstvením a dlouhé dřevěné stoly k odpočinku. Podávají tu točené pivo, pito, limonády, klobásky a další.


Navíc se zde každou sobotu peče chleba za 50 czk. Určitě stojí za to, ho ochutnat. Lepší chleba jsem ještě nejedla :).


Skanzen Krňovice, chalupa Skanzen Krňovice, chalupa Skanzen Krňovice, chalupa