Cestování a Výlety

aneb Squirrel cestuje

Propast Macocha


8. července 2012


V Moravském krasu je více než 1 100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. My jsme navštívili největší jeskyni - Punkevní, s prohlídkou dna propasti Macocha a Kateřinskou jeskyni.


Propast Macocha Propast Macocha Propast Macocha


Prohlídka jeskyní

Při příjezdu na parkoviště nás okamžitě zkasírovali o 50 czk za celodenní parkování. Parkoviště je sice nehlídané, ale řekla bych, že auta jsou tam více - méně v bezpečí.


Po zaparkování stačí ujít pár kroků směrem nahoru a dojdete k vyhlídce do propasti Macocha a informacím. Po vystání větší fronty - mezi lidmi, kteří viděli deodorant jedině z dálky, na nás došla řada. Prohlídku punkevní jeskyně jsme měli rezervovanou na 13:40 a chtěli jsme ještě před ní stihnout Kateřinskou jeskyni. Musím dodat, že jsme se k informacím dostali kolem 11:00. Sličné slečny nám řekly, že vše v klidu stíháme a ukázaly nám cestu.


Kateřinská jeskyně

Ke Kateřinské jeskyni se můžete dostat buď lanovkou a vláčkem nebo absolvovat 2km chůzi lesem. My jsme zvolili pěší procházku. Pokud cestujete s dětmi, tak bych cestu pěšky nedoporučovala. Bylo tam hodně bláta, kamení a chvilkami byla cestička strmá.


Kateřinská jeskyně Kateřinská jeskyně Kateřinská jeskyně


Cena

Kousek před vstupem do jeskyně kupujeme vstupenky. Pro 2 osoby za 128 czk + fotografická kartička vyjde na 40 czk.


Pověst o Kateřině

Tato jeskyně se nazývá Kateřinskou na základě pověsti o tom, jak se mladá pasačka ovcí schovala před bouřkou i s ovečkami do jeskyně. Po bouřce zjistila, že se jí ztratila její nejmilejší ovečka a tak se jí vydala do jeskyně hledat. Na neštěstí v jeskyni sama zabloudila a zemřela.


Kateřinská jeskyně Kateřinská jeskyně Kateřinská jeskyně


Prohlídka Kateřinskou jeskyní

Kateřinská jeskyně není tak moc vyzdobená krápníky, jako ostatní jeskyně, ale nachází se zde největší jeskynní prostor - Hlavní dóm, kde se díky výborné akustice konají hudební a pěvecké koncerty. Při vstupu do dómu nám průvodkyně pustila hudební ukázku a na živo to musí stát za to. V jeskyni je ledových 7°C a prohlídková trasa měří 430 m. Pro veřejnost je otevřena od roku 1910.


Kateřinská jeskyně Kateřinská jeskyně Kateřinská jeskyně Kateřinská jeskyně Kateřinská jeskyně Kateřinská jeskyně


Z Kateřinské jeskyně do Punkevní

Nejrychlejší doporučovaná cesta je následující. Jet vláčkem a pak lanovkou, která Vás vyveze přímo ke vchodu do Punkevní jeskyně. Vláček stojí pro dospělou osobu 70 czk a lanovka taktéž. Dají se koupit i zvýhodněné ceny, které nabízí různé kombinace. Na to jsme ale přišli až po zakoupení lístků.


Prohlídka Punkevní jeskyně

Vstupenka do Punkevní jeskyně stojí 170 czk pro dospělého. Za tu cenu projdete prohlídkovou trasu od Předního dómu - po propast Macocha a odtud se plavíte lodičkou, která končí v místech vývěru řeky Punkvy. Celá tato trasa má 1 250 m. Opravdu to stálo za to. Procházka jeskyní byla nádherná, ale naprosto fantastická byla plavba lodičkou. Navíc jsme měli vtipného převozníka, se kterým jsme se rozhodně ani chvilku nenudili.


Punkevní jeskyně Punkevní jeskyně Punkevní jeskyně Punkevní jeskyně Punkevní jeskyně Punkevní jeskyně Punkevní jeskyně Punkevní jeskyně


Fotky ze dna propasti Macocha

Propast Macocha Propast Macocha Propast Macocha Propast Macocha Propast Macocha Propast Macocha