Cestování a Výlety

aneb Squirrel cestuje

Karlovy Vary


3. - 5. června 2012


Karlovy Vary leží v západní části České republiky a jsou největším a nejznámějším lázeňským městem ČR. My jsme se rozhodli je navštívit díky portálu Slevomat.cz, který nabízel akci s názvem 3 denní wellness pobyt pro dva v Karlových Varech.


Něco málo o zážitku - Wellness pobyt pro dva v KVA naleznete zde.


Parkování v centru

Našli jsme si pěkné, hlídané parkoviště v centru. Na ulici Palachova. Z budky nám auto hlídal starší pán, který nám dal nakonec ještě slevu. Za více jak 4 hodiny parkování jsme tedy nechali 125 czk.


Parkoviště je hned vedle autobusového nádraží a u "vstupu" do centra.


Muzeum Becherovky

Na desátou hodinu ranní dobíháme do muzea Becherovky. Kupujeme lístky. 1x dospělí (100 czk) a 1x student (50 czk). K našemu překvapení je vstupní sál plný sprostých a tmavých spoluobčanů. Po bližším prozkoumání docházíme k názoru, že se musí jednat o nějakou zvláštní školu. Sice byli mladí, ale bylo jich hodně. Přirozeně z nich šel i strach. S nimi se prohlídka doopravdy nedala absolvovat. Došli jsme zpátky na pokladnu a poprosili paní pokladní, jestli je možné si již zakoupenou vstupenku přeobjednat. Pokladní (následně i průvodkyně) velmi ochotně vyhověla našemu požadavku. Ještě že tak, ...


Pokračování o prohlídce muzea najdete zde.


Muzeum Becherovky Muzeum Becherovky Muzeum Becherovky


Karlovarská oplatka

Cestou ke karlovarským pramenům vcházíme do malého obchůdku a výrobny oplatek. Před námi je mladá slečna přímo připravuje. Za dvě teplé a moc dobré oplatky jsme zaplatili 12 czk. Zajímavostí je, že se tyto optaky vyrábí už od roku 1856.


Karlovarská oplatka Karlovarská oplatka


Orientace po KVA

Kde jen jsou ty prameny? A kolonáda? Kudy jen máme jít? Po pravdě, než se vám podaří dostat se na hlavní stezku, může to chvilinku zabrat. Sice jsou po městě umístěné mapky, ale s tou orientací je to maličko horší :).


Karlovy Vary Karlovy Vary


Jednotlivé prameny

Místní lázeňství je založeno na využívání minerální vody s léčivými účinky, která vzniká v granitovém krystaliniku v hloubkách okolo 2 000 metrů. Zdejší voda má blahodárný vliv na léčení jaterních a střevních chorob, na žaludek a játra. Dle mého názoru se to ale doopravdy nedá pít :D.


Hadí pramen

Jedná se o nejnovější karlovarský pramen. Hadím byl nazván na památku užovek, které kdysi žily v hojném počtu za kolonádami. Teplota pramene je 29°C.


Hadí pramen Hadí pramen Hadí pramen


Pramen Svobody

Objeven v roce 1865 při zakládání budovy Lázní III. Jeho teplota je 60°C.


Pramen Svobody Pramen Svobody Pramen Svobody Pramen Svobody Pramen Svobody


Pramen Skalní

Teplota 45°C. Původně vyvěral přímo v řece Teplé. V roce 1845 byl pramen poprvé uměle zachycen a ke konci 19. století byl začleněn k Mlýnské kolonádě.


Pramen Skalní Pramen Skalní


Pramen Libušin, Knížete Václava I

Libušin pramen má 60°C. Byl poprvé zachycen při stavbě Mlýnské kolonády ve sklepení pod výklenkem pro orchestr ke konci 19. století.


Pramen Kníže Václav I 65°C. V roce 1784 se objevil pod skalou pramen horké vody.


Pramen Libuše Pramen Libuše Pramen Libuše Pramen Libuše Pramen Knížete Václava I Pramen Knížete Václava I


Pramen Knížete Václava II

Tento pramen má 65°C a nachází se v promenádním prostoru před kolonádou.


Pramen Knížete Václava II Pramen Knížete Václava II


Pramen Mlýnský

Teplota 53°C. Pramen samotný byl znám již v 16. století a byl se zvláštní oblibou používán ke koupelím.


Pramen Mlýnský Karlovy Vary


Pramen Tržní, Zámecký dolní a Pramen Karla IV.

Tržní pramen má 62°C a dle starých zápisů ze 16. století stávaly pravděpodobně v těchto místech první karlovarské lázně.


Pramen s názvem Zámecký dolní má teplotu 61°C.


Pramen Karla IV. má 64°C, dle staré pověsti si právě u tohoto pramene léčil své postižené údy sám zakladatel lázní, císař a král Karel IV.


Pramen Tržní Pramen Tržní Pramen Zámecký dolní Pramen Zámecký dolní Pramen Karla IV.


Vřídlo

Teplota vřídla je Teplota 73,4°C. Voda je pro pitnou kúru přivedena do pěti pramenních váz ve Vřídelní kolonádě. Je zde nejen v původní teplotě (pramenní váza A), ale i ochlazená na 50°C (pramenní váza B) a 30°C (pramenní váza C). Jedním z pramenů Vřídla je právě ona fontána, tryskající v hale Vřídelní kolonády až do výše 12ti metrů.


Vřídlo Vřídlo Vřídlo Vřídlo Vřídlo Vřídlo Vřídlo VřídloVyhlídka Diana

Pokud chcete jít na pěknou vyhlídku, ihned za hotelem Pubb je lanovka. Za 70 czk si můžete koupit zpáteční lístek. Za 40 czk jen nahoru. Nebo za 0 czk je pěkná procházka pěšky. My jsme využili možnost zpáteční jízdy lanovkou. Po výjezdu se dostanete k rozhledně Diana. Je vybavena výtahem - který byl ovšem mimo provoz. Pak stačilo absolvovat 150 schodů a tradá, užít si výhled na Karlovy Vary a okolí.


Vyhlídka Diana Vyhlídka Diana Vyhlídka Diana Vyhlídka Diana Vyhlídka Diana Vyhlídka Diana Vyhlídka Diana Vyhlídka Diana Vyhlídka Diana Vyhlídka Diana Vyhlídka Diana Vyhlídka Diana Vyhlídka Diana Vyhlídka Diana Vyhlídka Diana Vyhlídka Diana Vyhlídka Diana Vyhlídka Diana


Pod rozhlednou je stánek s občerstvením a ihned za ním je restaurace, za restaurací je možné kouknout na mini zoo :). Je to určitě dobrá motivace pro děti.


Mini Zoo Mini Zoo


Autobusem přes KVA

Je 13:30 a potřebujeme se co nejrychleji dostat zpátky přes celou dlouhou trasu k muzeu Becherovky. Naštěstí nás napadlo použít autobus MHD. Od hotelu Pubb jezdí linka č. 2 (lístek u řidiče za 25 czk), která nás odvezla až k muzeu (zastávka Tržiště). Ještě jsme se stihli po cestě naobědvat :).


Muzeum Becherovky - prohlídka

Vstupujeme již po 2x za den do muzea. Naštěstí tu již žádná škola není. Je tu jen pár dalších turistů. Uvnitř se nesmí fotit, bohužel. Je nám vyprávěno o původu Becherovky, historii a další zajímavé informace. Procházíme několika tématicky zaměřenými místnostmi a končíme v promítacím sále, kde jsme ochutnali 3 panáky Bechera. V pořadí: Lemond, Original a Cordial - tu jsme si na závěr i koupili domů. V sále nám promítli krátký, vtipně udělaný film o Becherovce. Tím prohlídka skončila.Posilněni panáky Becherovky ještě vyrážíme koupit oplatky pro nás i pro naše blízké a hurá na pension. Jsme oba nepředstavitelně unavení.