Cestování a Výlety

aneb Squirrel cestuje

Hrad Pernštejn


8. července 2012


Tento gotický hrad z poloviny 13. století nelze přehlédnout. Už z daleka jsou nad lesy vidět špičky věží tohoto hradu. My jsme měli to štěstí - v neštěstí, že jsme hrad navštívili v době, kdy se konaly tzv. "Slavnosti Pernštejnského panství".


Slavnosti Pernštejnského panství Slavnosti Pernštejnského panství Slavnosti Pernštejnského panství


Proto, abychom se prošli nádvořím jsme díky slavnostem museli zaplatit vstupné. Což o to, kdybychom stihli nějaké dobové představení (stihli jsme jenom žongléře), tak bych se za vstupné nezlobila. My ale přijeli k večeru a pár minut po našem vstupu se přestalo vybírat. To trochu zamrzí. Vstupné stálo původně 120 czk za dospělého, my dostali alespoň 50% slevu za pozdní příchod.


Hrad Pernštejn Hrad Pernštejn Hrad Pernštejn


Procházka podhradím

Mimo hradní palác je přístupná temná hladomorna a hradní kaple. Obojí se nachází v samotném areálu hradu, hnedka za pokladnou.


Díky slavnostem bylo všude plno lidí, ze stánků vonělo jídlo a na zemi se válela koňská lejna. Prostředí bylo celkem autentické :).


Hrad Pernštejn Hrad Pernštejn Hrad Pernštejn Hrad Pernštejn Hrad Pernštejn Hrad Pernštejn


Večeře na hradě? NE!

V areálu hradu mají pěkně vyhlížející restauraci. Chtěli jsem se zde najíst a vyrazit směrem domů. Už když jsme si sedali, něco se nám nezdálo. Představte si, že příjdete do restaurace a chcete si objědnat pití. Zeptáte se: "Máte kofolu?" a jako odpověď dostanete hrubé, vykřičené "NE!". Nu což, řekli jsme si, že sevírka je unavená a ignorovali to. Když nám donesla pití, tak nás nechala, abychom si vybrali onu pochoutku k večeři. Ve chvíli, kdy jsme si každý vybrali nějaké to jídlo, přišla ta samá servírka se slovy: "Dnes už nevaříme, kuchaři jsou taky unavení!". Není to paráda?


Tak jsme zaplatili, dopili a šli si ke stánku koupit úžasnou placku plněnou masem. Nepříjemný zážitek ovšem zůstává ...