Cestování a Výlety

aneb Squirrel cestuje

Hrad Loket


5. června 2012


Hrad Loket je kamenný královský hrad, více jak 800 let starý, který obtéká řeka Ohře. Byl založen pravděpodobně v roce 1239. Tento hrad sloužil dokonce jako vězení - od roku 1889. V roce 1989 byl hrad otevřen veřejnosti.


Hrad Loket Hrad Loket Hrad Loket


Otevírací doba a vstupné

Hrad je otevřený denně a to od listopadu do března (9:00 - 15:30) a od dubna do října (9:00 - 16:30). Když jsme přišli k pokladně, tak jsme dostali na výběr, jestli chceme čekat hodinu na průvodce nebo zdali si projdeme hrad sami. Vybrali jsme si druhou varianta a zaplatili jsme dohromady za vstup 170 czk. Dospělí jsou za 95 czk, děti/studenti/důchodci za 75 czk. S průvodcem je vstup samozřejmě o něco dražší. Dále jsem si pořídila fotografickou kartičku za 20 czk (nikdo jí ani nechtěl vidět).


Hrad Loket Hrad Loket Hrad Loket


Markrabství a hejtmanství

V 1.patře Markrabského domu si můžete prohlédnout pohádkově něžnou výstavu porcelánu z produkce okolních továren, z nichž některé už bohužel neexistují. Expozice archeologie v přízemí obsahuje především vykopávky z hradu a blízkosti hradu - zbytky pohárů a nádobí.


Hrad Loket Hrad Loket Hrad Loket Hrad Loket Hrad Loket Hrad Loket


Útrpné právo

Útrpné právo, nebo-li způsob, jak vymoci z obžalovaného doznání - mělo několik stupňů. K nejmírnějším patřilo zastrašování slovem (territio verbalis), k nejhrůznějším pak mučení mučícími nástroji.


Zde jsou moje fotografie:


Hrad Loket Hrad Loket Hrad Loket Hrad Loket Hrad Loket Hrad Loket Hrad Loket Hrad Loket Hrad Loket Hrad Loket Hrad Loket Hrad Loket Hrad Loket Hrad Loket Hrad Loket


Věž

Románská, 26 metrů vysoká věž čtvercového půdorysu, která kromě pozůstatku obytné místnosti schovává loketského draka! Drak svou podobou připomíná hada s ještěrem, je ovšem velký dobrák. Dodnes k němu chodí loketské hospodyňky pro oheň na podpal v kamnech.


Hrad Loket Hrad Loket Hrad Loket Hrad Loket Hrad Loket Hrad Loket