Cestování a Výlety

aneb Squirrel cestuje

Hrad Lichnice


Hrad Lichnice


Lichnice neboli Lichtenburk je zřícenina hradu, která se nachází v Železných horách nad městem Třemošnice. Nyní Lichnice leží na hranici přírodní rezervace Lichnice - Kaňkovy hory a je součástí CHKO Železné hory (Chráněná krajinná oblast Železné hory).


Hrad Lichnice byl postavený rodem Ronovců. Byl ve vlastnictví Jana Lucemburského, Karla IV i císaře Ferdinanda II. Nyní jsou na něm prováděny opravy díky hnutí Brountosaurus, Ekocentrem Pardubice a Pardubickým krajem.


Hrad Lichnice Hrad Lichnice Hrad Lichnice Hrad Lichnice Hrad Lichnice Hrad Lichnice


Otevírací doba

Lichnice je otevřená od dubna do října. Od května do října je otevřeno každý den mimo pondělí a to od 10:00 do 17:00.


Vstupenky

Vstupné pro dospělou osobu činí pouze 20 Kč. Snížené vstupné je za 10 Kč. Děti (tuším) do 6 let nic neplatí. Pejsci mají vstup zdarma.


Hrad Lichnice Hrad Lichnice Hrad Lichnice Hrad Lichnice Hrad Lichnice Hrad Lichnice


Samotná prohlídka

Tento výlet je vhodný jak pro aktivní výletníky, tak i pro notorické vysedávače. Auto je možné zaparkovat (zdarma) ihned pod zříceninou. Pak stačí ujít jen pár kroků kolem občerstvení, kde prodávají nanuky, langoše, hranolky a pití a dát se nahoru do kopce. Po pár metrech je už vidět vstup do hradu. Když chcete jít na vnitřní prohlídku zříceniny je nutné zaplatit vstupné. Dost mě překvapilo, že mnoho návštěvníků kvůli vstupnému 20 Kč nevstoupilo dál. Další lidé vstoupili a ihned zašli za roh, aby se bez povšimnutí “protáhli” bez placení. Tím chci říct - lidi styďte se!


Po zaplacení vstupného je možné si vyslechnout sice krátké, ale výstižné a moc pěkně přednesené povídání z historie hradu. Při větší představivosti si při povídání od paní průvodkyně dokážete barvitě představit jak a co kde stálo :).


Hrad Lichnice Hrad Lichnice Hrad Lichnice Hrad Lichnice Hrad Lichnice Hrad Lichnice


Po podrobném průzkum hradu je možné nahlédnout i do sklepení. Na pokladně je možné si vypůjčit i svítilnu (dole je tma jako v pytli!). Jsou připravené i různé aktivity jako je střelba z luku. Pro děti jsou připravené staré dřevěné chůdy a je možné si i zaházet podkovou. Dále doporučuji - projít se okolo hradu a na závěr je okolo zříceniny dojít k vyhlídce Dívčí kámen nebo navštívit Žižkův dub.


Pokud půjdete po silnici ke starému dubu, tak po cestě narazíte na hospůdku, kde dělají klobásky a čepují pivo :).