Cestování a Výlety

aneb Squirrel cestuje

Kambodža


Chrámy Preah Vihear a Koh Ker

(29. 12. 2015)

Je nám naprosto příšerně. Nejlepší by bylo se pořádně prospat z kocoviny. To bohužel nejde, musíme vstát a dopravit se na minibus.


Budík vyzvání kolem deváté ráno. Sedíme narvaní jako sardinky v minibusu bez oken, bez klimatizace a ruku na srce, mám co dělat, abych tu nehodila pořádnou šavličku…


Siem Reap → Preah Vihear City

Kolem poledne přijíždíme na místo určení. Jdeme do prvního guesthouse, který nám padl do oka. Platíme za ubytování a zalézáme rovnou do postele.


Preah Vihear City

Ven z postele nás dostává hlad. Snažíme se ve městě ("kde si psi lížou kulky na dobrou noc") najít alespoň jednu restauraci, kde by nám alespoň trošku rozuměli. Jedná se o téměř nemožný úkol. Nepomáhají ani základní gestikulace. Místní se ani nesnaží nám porozumět.


Nakonec jsme naštěstí našli jednu zapadlou restauraci a tak baštíme suché nudle s hovězím masem. Máme hlad jako vlk.


Preah Vihear City Preah Vihear City Preah Vihear City


Už víc jak hodinu hledáme pobočku cestovní kanceláře. Je šílené vedro a v ulicích není skoro žádný stín. Začíná mi být zase špatně.


Konečně nacházíme pobočku, doporučovanou v Lonely Planet. Neumí tu anglicky a tak nám volají majitele cestovky. Místo majitele přijíždí nějaký namyšlený frajírek – ten sice anglicky mluví, ale je nám značně nesympatický. Chceme z něj předně vydolovat informace - on se nám snaží rovnou prodat výlet, aniž by nám řekl plány cesty. Nejsme z toho moc nadšení, ale nakonec s navrhovaným výletem souhlasíme. Chceme se dostat do chrámového komplexu Preah Vihear a Koh Ker – za pár dní odlétáme do Bangkoku a na vlastní pěst bychom se tam už díky časovému omezení nedostali.


Večer bloudíme městečkem a narážíme na takové místní KFC. Jíme smažené kuře a jdeme na kutě. Čeká nás náročný den.


(30. 12. 2015)

O půl sedmé ráno nás budí zpěv mnichů z nedalekého watu. Před vstupem do chrámu Preah Vihear jsme už před devátou ráno. Pozor na to, že vstupenky se kupují ještě před hlavním vchodem do chrámu. Museli byste se vracet.


Preah Vihear

Chrám stojí na samotných hranicích s Thajskem a pod chrámem jsou jak Thajští, tak Kambodžší vojáci. V příručkách vám doporučí, abyste si ještě před samotnou návštěvou chrámového komplexu zjistili momentální válečnou situaci.


Preah Vihear Preah Vihear Preah Vihear Preah Vihear Preah Vihear Preah Vihear Preah Vihear Preah Vihear Preah Vihear


Samotný chrám je naprosto dechberoucí! Ve srovnání s jinými vyhlášenými místy je tu minimum turistů. Celý areál vás určitě ohromí. Nejhlavnější část chrámu stojí na okraji skály – pod skalní propastí je Thajsko, z druhé strany je Kambodža. Je odtud úžasný výhled do okolí.


Preah Vihear Preah Vihear Preah Vihear Preah Vihear Preah Vihear Preah Vihear Preah Vihear Preah Vihear Preah Vihear


Hrozně jsem si přála tohle místo navštívit a dneska se mi splnil můj cestovatelský sen.Koh Ker

Zpáteční cestou k Preah Vihear City zastavujeme u dalšího chrámového komplexu se jménem Koh Ker. Nejznámější je obrovská zelená pyramida, která je hodně podobná těm mayským.


Koh Ker Koh Ker Koh Ker Koh Ker Koh Ker Koh Ker


Na samotnou pyramidu se dá vyjít po dřevěném schodišti (které je šikovně shované ze zadu pyramidy). Pokud nemáte strach, tak můžete v průzkumu pokračovat dál po ochozech bez zábradlí. Pozor, klouže to.


Koh Ker Koh Ker Koh Ker Koh Ker Koh Ker Koh Ker Koh Ker Koh Ker Koh KerChrám Koh Ker opouštíme až po zlaté hodince a do města Preah Vihear City se vracíme už téměř za tmy.


Snažíme se někde najíst, ale buď mají všude v hrncích jen vodové polévky, nebo už údajně nevaří. Nakonec zase jíme v Kambodžském KFC stánku.


(31. 12. 2015)

Snídaně se nám daří objednat až na čtvrtý pokus. Po jídle se procházíme místním trhem. Ochutnáváme sušené banány a fotíme. Po procházce čekáme na minivan, kterým pojedeme zpátky do města Siem Reap.


Tržiště Preah Vihear City Tržiště Preah Vihear City Tržiště Preah Vihear City Tržiště Preah Vihear City Tržiště Preah Vihear City Tržiště Preah Vihear City Tržiště Preah Vihear City Tržiště Preah Vihear City Tržiště Preah Vihear CityPrvní spoj, který přijel, nás odmítl naložit s tím, že už mají plno. Přitom máme jízdenky koupené pár dní předem. Bereme to jako fakt a čekáme na další spoj, který má přijet za 45 minut.


Preah Vihear City → Siem Reap

Další autobus přijel až po hodinovém čekání. Řidič nás odmítá nabrat stejně jako ten předchozí. Už se nenecháváme – zuřivě gestikulujeme a nenecháváme se odbít. Nakonec sedíme usazeni v uličce minibusu, kde sedíme na malých dřevěných židličkách zapůjčených z restaurace, u které byla zastávka. Není to ani trochu pohodlné, ale hlavně že jedeme.